Trafik Çıkarımları

Son günlerde Ankara trafiğine bir haller oldu, benim deyimimle çıldırdı.  Ve artık kimsenin bu durumda kimseye tahammülü de kalmamış. İstanbul’da yaşayanlardan “Hadi ordan İstanbul trafiğinin yanında lafı mı olur?” dediklerini duyar gibi oluyorum. Konu bu değil zaten. Kafama takılanlar ve trafikteki davranışlardan kişisel çıkarımlar. Ne yapardınız? Trafik çok sıkışıksa alternatif yollar dener miydiniz? Her zaman gittiğiniz yol yerine “Sağdan deneyeyim ya da başka yoldan gideyim bu sefer” der miydiniz? Yoksa benim gibi bekleyip milim milim de olsa aynı yoldan ilerler miydiniz?  Ve sonra düşünüyorum yaşam ve kariyer yolu da böyle mi acaba? Sürekli farklı yollardan da olsa amaca ulaşmaya çalışanlar mı kazançlı çıkıyor yoksa benim gibi bir anlamda kaderine razı olup kendisini akışına bırakanlar mı? Daha çabuk ulaşmak için farklı alternatifleri de denemek mi gerekli yoksa aynı yolda sabırla ilerlemek mi? Pratiklikle iğneyle kuyu kazmak arasındaki fark gibi mi? Ya da sabırlı mı sabırsız mı sorusunun da bir karşılığı olabilir bu, “Sabreder beklerim” mi dersiniz, “Hayır sabretmeye gerek yok başka yolu olmalı” diyenlerden misiniz? Trafikteki bu davranış farklılığından hayata dair böyle bir çıkarım yapabilir miyiz? Eğer yapabiliyorsak arabasında kısa da olsa seyahet ettiğiniz kişileri bir düşünün ya da inceleyin bakalım. Ne çıkacak sonuç? Ne dersiniz?

A Şıkkı: En iyi yol bildiğim yoldur, beklerim, tüm yollar aynı yere çıkmıyor mu?
B Şıkkı: Farklı seçeneklere açık olmalı insan, denemekten ne çıkar, beklemem, başka yoldan devam ederim.

Süreniz başladı!!!

Yorumumu açıklıyorum eğer A şıkkı diyenlerdenseniz sabırlı ve bekleyerek amaca ulaşanlardansınız. Sizinle özdeşleşen söz “Geç olsun güç olmasın”, ya da “Rüzgar beni nereye savurursa, yaşıyor gidiyorum ama bundan da memnunum”. B şıkkı diyenler ise;  pratiksiniz, sabırsız ve beklemeye tahammülü olmayan, rüzgar sizi nereye sürüklerse değil siz rüzgarı yönlendirmek istiyorsunuz.

Hangisisiniz? Cevaplarınızı bekliyorum, trafiksiz, yol çalışmasız, kazasız günler diliyorum…

Share
Bu yazı Ordan Burdan İçimden kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Trafik Çıkarımları için 5 cevap

 1. Ankara’daki kaldırım ve asfalt çalışmaları had safhaya vardı. Bir yerden bir yere gitmek için de kurallara mı uymalıyız yoksa kuralsızlık içersinde varacağımız hedefe mi varmalıyız. İşte bütün mesele budan ibarettir.
  Bana ne arkadaş ben hedefime zigzag yaparak giderim derseniz.Bu ülkeyi yönetenlerin zigzaglar yapmalarına kızmamalısınız.

  Ben kuralcıyım, kurallara ve yasalara uyarım derseniz ! ! !
  Bu ülkede haliniz dumandır.
  Sizin trafikte duman olmanız gibi…
  Ben isterdim ki, sizin A ve B şıklarınızdan sadecene A şıkkını kabul edenler çoğunlukta olsunlar. Belki A şıkkını göstermelik kabul edenlerimiz çoğunluğu teşkil ederler ama hayatlarında bu kuralcılığa da ödün vermezler diye düşünüyorum.

 2. Misscritic der ki:

  Siz Ankara’da son günlerde, bizse İstanbul’da daima bu keşmekeşi yaşıyoruz. Üstelik bir yerlerin kazılmasına falan da gerek yok. Hemen hemen her gün yolların durumu böyle. Bir de eğer birazcık yağmur yağdıysa. Ya hiç dışarı çıkmayacaksın ya da alternatif planlar oluşturacasın.İnsan İstanbul’da yaşayınca daima bir B,C,D şıkkı hazırda bulunmak zorunda. Ankara’dan İstanbul’a uçakla 45dk, Atatürk hava limanından Anadolu yakasına 3 saatte geliyorum. Başka söze gerek var mı?:))
  Sevgilerimle,

 3. Tolga Acar der ki:

  Sevgili Nihan çok üretken bir yazarsın. Yorum yazmaya bile yetişemiyorum. Neyse ki işlerim yoğun olmadığı zaman ayırabiliyorum internete ve yazmaya. Korkarım blog’um olduğunda senin yazdıklarına yorum yazmaktan kendi bloguma yazamayacağım.
  Ankara trafiği ile yaptığımız seçimler arasında kurduğun bağlantı gerçekçi. Yıllar önce olsaydı sabısız davranırdım, beklemezdim, arabamı park eder yürürdüm belki, alternatif yolları denerdim.
  Bugün böyle düşünmüyorum; “en kısa yol en iyi bildiğin yoldur”, alternatif yola girip kendimi riske atmaktansa beklerim, yavaş gideyim ama sağlam gideyim, geç gitmek hiç gidememe riskini göze almaktan iyidir diye düşünüyorum.
  İnsan yaşlandıkça daha az riske giriyor, tedbirli ve temkinli oluyor, sorumlulukları arttığı için her adımını düşünerek atıyor.
  Ankara trafiğinin niçin bu duruma geldiğini tartışmaya gerek yok. Tabii ki yanlış belediyecilik yüzünden. Bu trafikte nasıl hareket edeceğimizi biraz da yaşımız ve toplumsal statümüz belirliyor sanırım.

 4. İçimde epey yüksek oranda B barındırmakla birlikte
  böyle durumlarda A
  B ise çok daha yüksek amaçlarda ve özel durumlarda kendini gösterir.
  Sonuçta evden işe veya işten eve gideceğin bir durumda
  relax olmanın tadını çıkartırım…

 5. Antartika der ki:

  Nihan’cığım ben B şıkkını seçtim. Beklemeyi hiç sevmem çünkü…
  sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir