Bu Kez Anladım ve Takdir Ettim

Çok eğlenceli bulurum kamyon yazılarını. Kültürümüzün yerleşmiş bir ögesidir, üzerine araştırmalar yapılmış, tonla yazı yazılmış. Ve hep okurum ne yazmışlar ne demeye çalışmışlar diye, plakalarda yer alan harflerden bir kelime türetme saplantımın yanında.

Geçenlerde yine trafikte önümde bir kamyon, bir türlü de sollayamıyorum el mahkum takıldım peşine, önce plakadaki harflerden kelimeler türettim, neden sonra en altta yazan yazıyı farkettim. “Kaybettim bugün kendimi hükümsüzdür” Nasıl bir kahkaha attıysam sevinçle ve gururla karışık arkada oturan oğlumun “Anne neden güldün söyle” demesine sebep oldu. Bilenler bilir bu cümle bir şarkı sözü, son zamanlarda hiçbir parçasını dahi atlama gereği hissetmeden dinleyebildiğim -hatta bu yüzden işyerinde aynı odayı paylaşan arkadaşım tarafından az kalsın aforoz edilecektim- sadece ben değil 4 yaşında olmak üzere olan oğlumun da tüm şarkılarını ezbere bildiği Emre Aydın’ın “Bu Kez Anladım”adlı parçasından bir cümle bu. İçimden o an işte kitlelere ulaşabilmek dedikleri bu olsa gerek diye geçirdim, genellikle arebesk kültürü ile yoğrulmuş yazılar yazılırken kamyon arkalarına, rock ve alternatif karışımı bir gencin şarkı sözleri de girdi literatüre diye düşündüm. İkinci albümünü sabırsızlıkla bekliyorum Emre Aydın ve merak ediyorum olacak mı böyle içimize işleyen sözler?

Share
Bu yazı Ordan Burdan İçimden kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bu Kez Anladım ve Takdir Ettim için 6 cevap

 1. İsimsiz der ki:

  rampaların ustasıyım gözlerinin hastasıyım.Benide trafikteyken başka bir dünyaya çeker araçlara özelliklede kamyonlara yazılan yazılar. yazınızı okurken aklıma gelen iki tanesinide yazdım.benimde top on listemde ilk sırada bigün bi kamyonum olursa bende yazarım belki şu anlamlı sözü.
  nede olsa İstanbul trafiğinde trafik canavarına yenik düşmek an meselesi değilmi? buda benim temennim olsun bari.
  KARAYOLLARINDA DEĞİL SENİN KOLLARINDA ÖLEYİM.

 2. “Sakın ağlama , tanıdık yalnızlık , evvel Allah tanıştık evvelden
  Kokunu bırakma, çok sevdim kokunu , bilemezsin götür kokunu”

  Bu sözleri kim duysa, müziğini kim dinlese işler içine.
  Müzik evrenseldir, hiçbir ayırım dinlemeden insanları bir araya getirir derler ya, burda en güzel örneği var işte.
  Emre Aydın, kamyoncuyla da ortak noktalarımız olabileceğiniz gösterdi bize =)

 3. Aylin Toygun der ki:

  emre aydın son yıllarda dinlediğim ve sevdiğim nadide genç yeteneklerden biri. bu kötü çark içinde dilerim varlığını sonsuza kadar sürdürebilir. her kitleye hitap edebilmesinden belli değilmi varlık sebebi?

 4. Tolga Acar der ki:

  “Hayatımın yönetmeni benim istediğime rol istediğime yol veririm”
  “Benim yaşadıklarımı sen hayal bile edemezsin”
  Bu denli yaratıcı kamyon arkası yazılarını yanımda kağıt kalem varsa okuduğum zaman, yoksa aklımda tutmaya çalışarak daha sonra not defterime yazarım.
  Yaşanan toplumsal değişimle birlikte kamyon yazıları da değişiyor. Arabesk yazınından ayrılıp, modernist bir içerik kazanmaya başlıyor.
  Hayran olmamak ve şaşmamak elde değil şiir mısrası tadında kamyon yazılarını okurken… Bazen de senin yaptığın gibi kahkaha atmamak.

 5. Ben de geçen gün bir mail ekinde seçmelerini okudum.
  Er hoşuma giden de,
  kasanın arkasına yazılan telefon numarasının altındaki;
  “Araman için illaki hata mı yapmalıyım?”

 6. Hande der ki:

  Kamyon yazilari mi? benden cok uzak bir konu:))hep kamyonlardan korktugum icin arkadaki yazilari okumaya firsatim olmadi…
  Ama Emre Aydin konusuna gelince beni bir fan haline getirdin:)2 sene once cikmasina ragmen albumunu hala sIkIlmadan dinliyorum. Gostermis oldugu emege herseyden once saygi duyuyorum. Sesi,muzigi,kalitesi hic tartisilmaz… Ne diyim onunde egilmek lazim:)
  3.Albumu “Efkar” `ida en kisa zamanda muzik marketlerde gormek istiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir