Kadın; Benim Adım Orman


“Benim Adım Orman” ismini vermiş Şebnem Ferah son albümüne. Türk Rock müziği denilince aklıma gelen ilk isimlerden biridir Şebnem Ferah. Son albümünü de keyifle dinliyorum, hatta sabahtan akşama dek, gelen telefonların ya da ziyaretçilerin dışında hiç durdurmadan.

Uzundur yazmayı düşündüğüm bir konu vardı ve bu albümün adı ile de aklımda pekişince yazmalıyım dedim kendi kendime. Sadece neyi nereden yazmaya başlayacağımı, doğru kelimeleri nasıl seçeceğimi bilemiyorum.

“Benim Adım Orman” demiş Şebnem Ferah, ben ise her kadının daha doğrusu kadın ruhunun bir orman olduğunu düşünüyorum uzun süredir. Gizemli, karanlık, derinliklerinde ne olduğunu kimsenin kestiremeyeceği, her zaman tehlikelerle dolu, heyecan verici ama bir o kadar da anaç, uysal, ıssız ve kocaman bir ruh.  Öyle büyük ki, içinde her türlü sevgiyi barındırabilecek, her sevgiye, duyguya evsahipliği yapabilecek kadar engin ve huzur verici. Çok yanlış bir deyim bence; “Kadın ruhunu anlamak”, ne mümkün… Belki bir parça yakınından geçerek çıkarımlarda bulunulabilir. Annenizin, sevgilinizin, arkadaşınızın ya da eşinizin, ruhunun derinliklerinde ne gibi duygular olduğunu, içlerinde neleri besleyip büyüttüğünü anlayabilmek çok olası gibi gelmiyor bana. Çünkü yaradılıştan mı geliyor bilemiyorum içinde kocaman bir orman taşıyan bir kadın olarak ben diyorum ki; duymak istediklerimiz farklı, anlatmaya çalıştıklarımız ise çok farklı. Bu konuda yazılmış sayısız komik yazı, çekilmiş pek çok senaryo varken iş aslında bu kadar komik olmakla da kalmıyor, trajikomik bir hale dönüşüyor zaman zaman. Bazı soruları bilinçli sorup beklediğimiz cevabı alamayınca kedi gibi mahsunlaşan da bizleriz, yine aynı kedi gibi saçları okşandığında mayışan da… Aslında çok kolay ve çok basit olsa da kadın ruhunu anlayabilmek, bunu sanırım yine sadece kadınların kendisi anlayabiliyor. Gerisi kendimizi anlatmakla geçiyor, “Bak bunu severim, bunu isterim, bana şöyle davran, her daim iltifat et, beğenini göster” gibi…

Bir arkadaşım yazmıştı blogunda (bkz;);

“Erkek Güneştir; enerji, güç sembolü…
Kadın Aydır; Güneşten aldığı ışıkla daha da çok parlar.

Güneş, Ayı besler,
Ne verirse, ne kadar verirse onu alır.
Unutmamak gerek ki Ayın hep bir karanlık, gizemli yüzü vardır.”

Bence erkeklerin unuttuğu en önemli nokta bu işte; ayın karanlık ve gizemli bir  yüzünün olduğu. Ara sıra hatırlatmak mı gerekiyor ne; “Bak ne verirsen onu alırsın” diye ya da “Bak ben kocaman bir ormanım, hadi benimle safariye çık” Veya “Ayın diğer yüzünde göreceklerinden korkmamalısın, aslında ne kadar tanıdığını sanırsan o kadar yanılırsın”.

Ne çok yazar işlemiş yazılarında, romanlarında kadın ve erkeğin duygu farklılıklarını, hatta “Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten” kitabını duymayan kalmamıştır. Bu kadar basite indirgemek değil isteğim, kadınları anlamanın yolları, elde etmenin taktiksel uygulamaları da değil. Çevrenizdeki kadınlara bir bakmanız sadece… Mesela annenizi ne kadar tanıyorsunuz? Ruhunun derinliklerinde neler olduğunu, içinde saklı olan gizemli tarafları bilebiliyor musunuz? Bilemezsiniz. O kocaman, karanlık ve gizemli ormanı belki bir parçasından yakalayabilir, anlayabilirsiniz.

Kadın olarak kadınca duyguları içinde barındırmak başlı başına bir bilinmezdir aslında. İki bilinmeyenli bir denklem mi dersiniz, yoksa hiç bir zaman sonu gelmeyen sonsuza uzayan işlemler gibi mi, her ne derseniz deyin ama sahip olduğunuz ormanın içinde ısınmak için ateşler yakmayı da ihmal etmeyin. Günün naçizane tavsiyesi 🙂

Share
Bu yazı Ordan Burdan İçimden kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kadın; Benim Adım Orman için 14 cevap

 1. Özlem der ki:

  vazgectim

  kendimi bir erkeğe anlatmaya çalışmaktan çoktan vazgeçtim

  \”hayat uçsuz bucaksız bir deniz
  ama senin görebildiğinle sınırlı\”
  tıpkı kadın gibi…

  kalemine sağlık…

 2. Ezgi der ki:

  ve muhteşemlik…

  benim adım ormaaan,örtü yaptım yapraklardaaaaaaaaaaaaan!
  sen de herkesin üstüne,sür yüzünü yüzüme,korkma yalnızlıktan!
  bağıra çağıra söylediğim bir şarkıydı.Ne güzel değil mi?
  ve \”eski\”adlı şarkısı…dinlemeli…
  yazına gelince,o kadar duru anlatıyorsun ki okumaktan sıkılmıyorum…
  iyiki varsın

 3. Tolga Acar der ki:

  Kadınları anlamak zor, sözgelimi, empati kurmayı deniyorsunuz ama elde ettiğiniz sonuç yeterli olmuyor, yanılma payınız yüksek.
  Kadınları anlamaya çalışmak yerine, klasik yöntemleri uygulayın; nazik olun, düşünceli olun, ona değer verdiğinizi gösrerin, sık sık iltifat edin ki bu iltifatlar içinde bir miktar abartı barındırabilir(yalan demiyorum), sorumluluklarınızı unutmayın. Bu kadarı yeterli. Daha fazlasını yaparsanız kendilerini Kleopatra falan sanırlar.
  Kadınlar-orman benzetmesi tam yerine oturmuş. Bununla birlikte ay ve kadın, güneş ve erkek benzetmesini ataerkil buldum,sevmedim, bana göre güneşin ya da ayın kim olduğu kişilere ve koşullara göre değişir.

 4. kadın her yerde kadındır…köyde de şehirde de…kadının adı yok tarzı söylemlere de çok kızıyorum ne demek bu?tam tersine dünya kadının elinde ama bu söylediğim çarpıltılmasın sakın ola…cimsellik vb.tarzı değil kastım belki çok klişe olacak ama gerçek şuki;aklı ve ruhuyla kadındır kadın…

  güzeldi yazın:)sevgiyle kal

 5. Akheneton der ki:

  Zavallı babaları da ne kadar iyi tanıyoruz acaba.Bir koca ailenin yükünü sırtlanmış adama akşam bana salata yap diyen kadından aptalını tanımıyorum.

 6. Akheneton der ki:

  Bir çok kadının hele metropol kadını ise çok iyi birer akrobat olduğunu düşünüyorum.Psikopatlardan,alkoliklerden,ruh hastalarından bahsetmiyorum ama bu kadınların çoğu hiçbirşey yapmadan herşeyi istiyor.Bütün günü yatayım,ordan oraya gezeyim bir sürü arkadaşım olsun bütün gün dedikodu yapayım,ama adam bir akşam arkadaşı ile bir yere çıkmasın,kıyamet kopar valla yüz kadın tanıdı isem hepsi böyle idi.Adaletmi bu?

 7. Akheneton der ki:

  Ciidiyim ,adamcağız bir akşam kadına jest olsun diye elimemi yapışacak diye mutfağa girsin ki hoş birşeydir niçin olmasın arada eşini hoş tutmak romantik birşeyler yaşamak için ama kadın ertesi günü yemeğide yaptırmaya çalışır ciddiyim yani.Sen erkeksin çık camı sil bu erkek işi diyeni de duydum hani hasta olur ya da birşey.Oldu adam çalışsın birde evde cam silsin bu ne iştir yani.Adam bana tel açsın attığı adımı bildirsin.Oldu sen hiç işyerinde iken hoş bir mesaj atmayacaksın.Tutmasını bilmiyorlar.Tel mi açmıyor basacaksınız mesajı uçarak gelecek :)))

 8. Akheneton der ki:

  Seviyor iseniz erkeğinizi ışık vermesini beklemeyeceksiniz bütün ışığı almasını bileceksiniz bak konuşturmayın açık arazi :))

 9. Akheneton der ki:

  Böyle güneş olduğunu duyunca erkeklerin erkekliğim tuttu birden.Üstlerine başlarına da dikkat etsinler adamı katil etmesinler..:))

 10. Mavi Kadife der ki:

  sesini duyurmak yetmez çoğu zaman evet işte o zaman ateşler yakılmalı…
  kafasından neler geçiyor kadının?
  neler geçiyor yüreğinden?
  bazen olgun bir yaz uysallığı
  bazen hırçın dalgalar nehirlerinde
  kafası neleri seçiyor
  nelerden vazgeçiyor yüreği?
  o ateşler yanarken…….

  sevgi ve saygımla

 11. Benduras der ki:

  Süper bir benzetme bence.Kadının gizemi bence hala bu güne kadar çözülememiştir.Kadın ruhu o kadar ince ve o kadar hassas ki bunu anlamak çok zor.Matematikde 2×2=4 ederse kadın ruhunda sonuç farklıdır.Demek istediğim eğer onu tanıyorsan sonucun onun aklında 6 ettiğini biliyorsan ve bu cevabı verebiliyorsan işte o zaman onu güldürebilir ve mutlu edebilirsin.Erkek güneş se kadın ay benzetmesi süper oturmuş yerinee.Kadın = gizem bence…
  Anlamak için çaba sarfetmek gerek.Mutlu etmek için ruhunun özlemlerini bilmek gerek.Kadının özlemleri ve beklentileri o kadar zarif ve o kadar ince ki eğer gözlerinin içinden okuyabiliyorsan dogruya yakın cevabı verebilirsin ancak…(Naçizane sözlerim bunlar)
  SEVGİLERİMLEEE…

 12. Ne güzel anlatmışsın canım. Ayın bir de karanlık, gizemli yüzü var. Güneş ne verirse onu alır, değil mi? Ne ekerlerse onu biçerler. Daha fazlasını değil. Kendileri bilirler artık:))
  Yorumunu henüz görebildim çünkü 20 gündür panelime giremiyordum. Bana hep böyle oluyor nedense. Şimdi birkaç gün açık olur, ondan sonra 20 gün yine kapanır vs. Çok sıkıldım artık ve mecburen yeni bir blog açtım blogger\’da. http://www.sihirliyazilar2.blogspot.com
  Uğrarsan sevinirim. Zira 2 bloğu birden yönetmek zor geliyor bana. Artık hep orada olacağım. Zaten istesem de burada olmama. Panelim yine kapanacaktır. Defalarca kapandı da ordan biliyorum:)
  Sevgilerimle.

 13. Son albümünde Şebnem Ferah bambaşka geldi nedense.bambaşka ve bir o kadar da aynı.güzel iş çıkartmış ama…
  Şebnem ile başlayıp kadın ruhunun yapraklarını anlatan bu yazını çok sevdim…emeğine sağlık…sevgilerle…

 14. İsimsiz der ki:

  Nihan\’cigim
  Yazilarin icimi aydinlatiyor.
  Bence bunlari bir kitapta toplamalisin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir