Panoramik Yılbaşı Geceleri

 

 

1980’lerde yılbaşı geceleri;

Aile içi kutlamalar, oynanan tombalalar, yeni yıl gecesi için hiç mutfaktan çıkmayan annem,  Noel babanın ne olduğunu anlamaya çalışmalar,tek kanallı televizyon, “Nesrin Topkapı çıkacak mı?” sorusu, simli kartpostallar, çam ağacı olmayan evde  çam ağacı hayalleri, milli piyango; büyük ikramiye 1 milyar lira, zeki-metin ikilisi “Çıkmaz demeyin şansınızı deneyin”

1990’larda yılbaşı geceleri;

“Bu yılbaşı nereye gitsek?”,”Nerede bira daha ucuz?”, “Kimlerle gidiyoruz dışarıya?”, öğrenciyiz ya mutlaka  “Ucuz ama eğlenceli ve Rock Müzik olsun” söylemleri, aile ile telefonda yapılan kutlamalar, simli kartpostal yerine telefonla aramalar, artan yılbaşı ikramiyesi, kanal sayısı biraz artmış ama evde kutlayan yok…

2000’li yıllarda yılbaşı geceleri;

Eve dönüş; yine evde kutlamalar, eskiye dönüş; tombala tekrar yeni yıl gecesinde, sms ile yılbaşı kutlamalar, evimizde çam ağacı ve envai çeşit süsler, ışıklar, dışardan hazır söylenen yiyecekler, evde minik bir beden ve yeni yıla girmeden yorgunluktan uyuya kalan ben, onlarca televizyon kanalı ama eskisi gibi tadı yok ama seçenek çok, bir aile olmuşken kendi ailelerimizle bir araya gelmeler…

Yeni bir yıl geliyor. 2010 bitiyor nihayet.

Çok klasik ama gerçekten ne kadar da çabuk geçti, daha dün gibi ofiste ev yapımı yılbaşı kutlamamız, daha dün gibi yeni yılı bir şiirle blogumda karşılayışım… Her taraf ışıl ışıl, herkes hediye alma telaşında, günler öncesinden programlar yapılmış, yeni umutlar, hayaller 2011’e havale edilmiş.  Şöyle bir düşündüm; çocukluğumun, üniversite gençliğimin yılbaşı gecelerini, çalışma hayatına başladığım, evlendiğim ve bir bebek sahibi olduktan sonra geçirdiğim yeni yıl gecelerini… Hepsinin ayrı bir yeri ve güzelliği vardı elbette ama aslına bakarsanız benim için çok da farklı değil bu gece diğerlerinden. Özellikle de altı yıl boyunca her yılbaşı gecesi çalışmak zorunda olduktan sonra dışarda yılbaşı kutlamanın anlamsızlığını keşfedişimle ve herşeye üç katı para ödemenin hiç de akıl karı olmadığını düşünmeye başlamamla benim için yeni yıl gecesi tekrar eve dönüş olmaya başladı. Şimdilerde ailecek evde, butçuğu çam ağacımızla, süslerimizle, ışıklarımızla ve kıyafet değil oyuncak hediyelerimizle(!) mutlu etmeye çalıştığımız bir geceye dönüşüverdi. Yine de hakkını yememek lazım 2000’e girerken nasıl da coşkuluydum, milenyumda kaç yaşımda olacağımı çocukken parmaklarımla hesaplamaya çalıştığımdan olsa gerek… 2000’e girerken çalışmak zorunda olacağımı hiç düşünmemiştim oysaki…. Bir de tüm sevdiklerimden uzakta 2004 yılını başka bir ülkede karşılayışımızı ve yabancıların yeni yıla yükledikleri anlamı hayretle izleyişimi unutamam.

Bir yıl geride kalırken geride kalan o yılın televizyonlarda panoraması sunulur ya hep; önemli olaylar, yıla damgasını vuran gelişmeler özet şeklinde sıralanır. Eskiden beri bu tür programları keyifle izlerim. Ben de bugün oturdum son bir yılımın, 2010’un panoramasını yaptım kendimce. İzin verin bu kısmını kendime saklayayım. Ve sonra derin bir nefes alıp kendi kendime bu yıl için tek dileğimin geçmiş yılları aratmaması olduğuna karar verdim.

Sizin panoramanızda neler var?

Unutmadan herkese mutlu yıllar…

Share
Bu yazı Ordan Burdan İçimden kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Panoramik Yılbaşı Geceleri için 12 cevap

 1. soner der ki:

  Dilerim bu güzel gülüşünüz gibi güzel bir yıl geçirirsiniz.

 2. Newbahar der ki:

  Film şeridi gibi tüm yılbaşı geceleri aktı gözümün önünden. Hani yeni yıla nası girersen tüm sene öyle geçer! Bende ilkokuldayken hep çarpım tablosunu tekrar ederdim, tüm sene matematik derslerim iyi geçsin diye:))
  Son 14 yıldır o saatlerde tüm aile birlikte olmayı diliyorum. Tutmayan bir dilek!

  Yılbaşı geceleri hep bir eksik geçti. Şimdi yeni yıla yine yarsız girerken, tüm seneyi yarsız geçirmek reva mı?

  Yinede güzeeellll:)) Çocuklarımla bol bol tıkınıp, TV ye gömüleceğiz.

  NİCE GÜZEL VE SAĞLIKLI SENELERE CANIM.

 3. eğer bir daha çok çok eski yıllardan bahseder gibi, sözüm ona TARİH yâd ediyormuş gibi, ESKİ ZAMANLARDAN BAHSETMEYE HEVESLİ özentiler gibi yazı yazarsan …. önce, kırklardan aklımda kalanları sıralar veeeeeeeeee 1950 lerlerden başlarım!!!!! sonra da bir daha bu özenti sayfasına GELMEMECESİNE veda ederim!!! haberin ola küçük hanım!!

  Hadi neyse :)) seni seviyorum ben orkidem… nice yıllara Nihansu’m.. panoramasından hiç eksilmeyenlerle.

 4. ezgi der ki:

  Defter kapağında ben de olmak istiyorum… 🙂
  Yeni yıl güzel bir yıl olacak…Yenilikleri severim 🙂
  Her şey çok güzel olacak.(Biz de göreceğiz 🙂
  Mutlu yıllar ablacık,seviyorum seni çokkkkkkkk

 5. Bünyamin der ki:

  “Panorama, fiziksel anlamdaki bir alanın geniş açıyla herhangi bir görünümüdür”
  Trt nin siyah beyaz yılbaşı yayınlarını çok iyi hatırlıyorum.
  Özellikle akşam üzeri başlayan yılın panoraması çok doyurucuydu.
  Bütün bir yılın yurtta ve dünyada olup bitenleri özetlenirdi.
  Dış politikadan spora, müzikten uzay çalışmalarına kadar bir tur atardık.
  Tabi tüm bunları izlerken, kendi iç dünyasında 365 günlük hızlı tur atanlarda olurdu.
  Panoramik bakışta çok fazla ayrıntı, nüans görünmez.
  Biraz hoşgörü ve hataları örtme bakışıdır.
  Hele de 10 yıl dönümlerinde kilometreyi sıfırlama bakışıdır.
  Başta kendimiz olmak üzere, herkese
  her şeye biraz sevgi bakışıdır.
  Sevenlerinle birlikte nice yıllara, onyıllara panoramik bakışlar dilerim.

 6. Tolga ACAR der ki:

  Yılbaşıları evde, sevdiklerimle birlikte geçirmeyi tercih ediyorum. Arkadaşlarla dışarda eğlendiğim, sabahladığım yılbaşılar da oldu ama bugün cazip gelmiyor yılbaşında dışarda olmak.
  Çam ağacı yapaysa, yani kesilmemişse bir simge olarak yılbaşı kutlamalarında bulunabilir, ha ben istemem ağaç mağaç o ayrı… Yılbaşı için ağaç kesen katildir, bir hiç uğruna cana kıymıştır.
  Söyleyecek çok sözüm yok aslında benim için yılbaşı 365 günden bir tanesi sadece. Yılbaşında da bir gün yaşlanıyoruz, bir yıl değil.
  Tombalalı yılbaşılar daha güzeldi, insanlar heyecanla beklerdi siyah beyaz Tv’de dansöz izlemeyi. Çok hızlı değişen bir toplumuz…

 7. semra der ki:

  Mutlu Yıllar Dilerim…Herşey dilediğinizce olsun.

 8. yılbaşı gecesi tam saat 12.o1 de senin için “la paloma”yı çalacağımı bilmeni istiyorum.
  ve yüreğimdeki tüm güzel dilekleri sana yollayacağımı benim zarif orkidem.

 9. sufi der ki:

  Söz uçsa da gelir tam yerini bulur Nihansum.İyi ki varsın “geçmişi aratmayacak gelecek günler” duanı aldım kabul ettim.Sana da yeni başlangıçlar yepyeni başarılar pespembe bir gelecek diliyorum sevgilerimle.tontini.

 10. Spartaküs der ki:

  Bu yılbaşında hiç bir şey yapmayacağım.
  Karanlık bir odada, öylece oturup düşünmek istiyorum.
  Özenle yerleştireceğim düşünce kalıplarını beynimin dehlizlerine, sonra da saat 24:00’ı gösterdiğinde düğmeye basıp patlatacağım hepsini…
  Kimbilir belki beyin felci yaşarım…
  Başarabilirsem eğer, 2011’in başlamasında bir sakınca kalmayacaktır…

 11. Yeni yıl başladı…

  göz açıp kapayıncaya kadardır hükmü bilesin!

  eğer sen de beyin dehlizlerine yerleştirilen düşünce kalıplarını patlatmak istersen, onun bombacıklarının yapıldığı adresi biliyorum ben!!.. hani patlamaz matlamaz… ya da son kullanma tarihi geçer bayatlar!! işlevini yapamaz!! … Ben temin edebilirim adapazarı mı sakarya mı neresidir orası… işte oradan!
  Tabii bu yine de, kafaTASI içinde bir beyin taşın insan için geçerli ve gereklidir!!
  2011 ‘in son gecesi de yazacağımız yazıları düşünüp şimdiden gülüyorum sevgili orkidem.. nihan’ım..

 12. arzu der ki:

  Sevgili Nihan 2000 li yılara girerken ben de çok heyecanlanmıştım.Ben de çoğunluk çocuklarımla ailemle geçirdim yeni yıl gecelerini.12 ye gelmeden ,yorgunluktan sızan anneyi uyandırmalar, benim kızların göreviydi…anılar canlandı yazını okurken.
  Nice sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum,sevgili ailenle birlikte.Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir