Ne Zamandır Araf’tayım

Kızılay’da yoğun bir kalabalık yine.. Herkes bir yerlere yetişmeye çalışıyor, sarı ışığın yanmasına saniyeler kala hareketleniyor arabalar, yayalar ise son anda geçebilir miyim diye koşuşturuyorlar. İşte yine böyle kalabalık bir gün, öğrenciyim, elimde kitaplarım, bir yerlere yetişme telaşındayım. Kırmızı ışık yandı yanacak, saniyeler kalmış, koşarak karşıdan karşıya geçsem mi diye düşünerek bir adım öne iki adım geriye gidiyorum. Yaşlı, şık giyimli tonton bir amca yaklaşıp kulağıma; “Hayattaki en kötü karar bile karasızlıktan daha iyidir” diyor.

Ne zaman bir ikilemde kalsam hep o yaşlı tonton amcanın temiz yüzü gelir gözümün önüne ve fısıldadığı o cümle.  Karar verebilmek ve o kararı uygulayabilmek aslında yolu yarılamakla eşdeğer.. Bazı kararları alabilmek için de bazen uzun uzadıya düşünmek de gerekebiliyor.  İki iş arasında kararsız kaldığım bir zamanlar, bir beyaz kağıt alıp ortadan bir çizgi çekmiştim. Ve pek çok kriteri alta alta yazıp her iki işi de o kriterler üzerinden değerlendirmiştim. Çıkan sonuç kararımı vermemde etkili olmuştu. Bazen keşke yaşamımızı da böyle ortadan ikiye ayırabilsek ve her seçimimizi bir diğeri ile kıyaslayabilsek diyorum. Seçerken diğerinden vazgeçmek ne kadar zorsa karar vermek de o kadar güçleşiyor. Boşuna dememişler; “Her seçim bir kaybediştir, birini seçerken diğerini kaybedersiniz” diye. Neleri kaybetmeyi göze alabiliyoruz ya da alamıyoruz? Çoğu zaman sonradan anlayabiliyoruz seçimlerimizin sonuçlarını.

Bugünlerde pek çok konu ve duruma ilişkin kendimi ortadan ayırdım sanki bir çizgi ile. Gitmekle kalmak, vazgeçmekle devam etmek, gülmekle ağlamak tezatlıkları gibi bölünmüşlükler yaşıyorum. Duygularım tam olarak Araf’ta.  Her seçimin bir kaybediş olduğunu biliyorum, hem de çok iyi biliyorum da en büyük çekincem;  hiçbirşeyi seçemeyip herşeyi kaybetmek…

Share
Bu yazı Ordan Burdan İçimden kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ne Zamandır Araf’tayım için 5 cevap

 1. Özlem der ki:

  o Araf’a beni de al…
  Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın. ‘Farkınızda olduğum için varoldunuz, Vazgeçtiğim için artık yoksunuz’.. Paul Auster

 2. Sen o zaman o tonton amcanın söylediğini tam anlayamamışsın Nihan’ım.. Eğer tam özümsemiş olsaydın, ifade ettiğin gibi kararsız kaldığında hatırladığın o cümle, seni “hiçbir şeyi seçememek” ikileminde bırakmazdı.. Zaten hiç bir şeyi seçememek de bazen değil çoğu zaman kaybetmek değil kazanmak olabiliyor..
  Yani demem o ki orkidem, arafta kalmak, cenneti ya da cehennemi tercih etmek mecburiyetinden kurtarabiliyor insanı!!
  Ben buna, kendimle barışma ve KABULLENME zamanı diyorum..

 3. whoever der ki:

  Öncelikle iyigeler diliyorum size… 🙂
  Haddim değil size akıl vermek biliyorum ama bir kaç kelam etmeden geçemedim…
  Aslında; öze bakarsanız, karar vermemek/verememek bile bir karardır…
  Seçim yapmamak seçmektir aslında kaderi, tevekkül etmekttir Allah’a bir yerde…
  Çok fazla düşünmemek gerek kaybedilecekleri, her kaybın kazancı muhakkaktır…
  Bazen durursan düşer kucağına arzu ettiklerin, bazen aşağıya atlarsan çıkarsın yukarıya…
  Ne yaparsan yap bilemezsin, neyi kaybedip neyi kazanacağını…
  Ben şunu gördüm hayatımda, bazen durmak gerekiyor, düşünmeden hareket etmeden… Çünkü; hep arzu ettiklerim, ne tarafa saparsam sapayım, hareket etmeden önceki olduğum yere düşüyor… Bazen seçmemek gerekiyor… Çünkü; belki seçmen gerekmiyordur, birilerinin seçimi senin hayaline denktir… Sadece beklemek gerekir bazen, sadece beklemek…
  En zor olanda budur zaten beklemek… 🙂 Bekle derim ben… 🙂

 4. YUKARIDAKİ AHKâMLARI KESENİ ÇOK MERAK ETTİM..

  BANA, 110 KİLO GELEN DİYET UZMANLARINI HATIRLATTI!!!
  YA DA HİÇ ÇOCUK SAHİBİ OLMAYAN ÇOCUK PEDAGOKLARINI…
  VEYA 83 YAŞLARINDA, TECRÜBELERİNE İSTİNADEN CİNSELLİKLE İLGİLİ TAVSİYELER İÇEREN YAZILAR YAZAN BİR ALİMİ!!!

  ALLAH KULLARINA AKIL VERMİŞ.. BAKARSIN BEKLEMEYE DEĞER Mİ DEĞMEZMİ DİYE.. TOPLAR ÇIKARTIRSIN SOLDAKİ SIFIRLARI!!! SONRA BİR DE AKIL YÖNÜNDEN HİÇ NASİBİNİ ALAMAMIŞ BANA BAKARSIN!!!

  VE KARAR HANESİNE MÜHRÜ BASARSIN..

 5. adkorkmaz der ki:

  Kendini 2 ye bölebildin mi? Onu merak ettim. Böldükten sonra bir tarafa geçip diğer tarafa da kafanı çevirdiğin oldu mu.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir