Ahbap ve Çavuş

Bazen bütün bunlar bana kocaman bir saçmalık gibi geliyor; iş dünyası, uzayan, saatler süren ve bitmek bilmeyen toplantılar, torpiller, tanıdıklar, tepeden inmeler, çekişmeler, dönen dedikodular… Eskiden yapılmayan, iş bile sayılmayan pek çok şey sektör olmuş durumda, kim icat etti bunları diyesi geliyor insanın, nerden çıktı? Komik de geliyor. Bir göz atalım neler varmış?

Hiyerarşi; kimin ismi üste yazılacak? “Yoo altta mı olacak ismim, olmaz!!!” Kim en çok konuşacak? Kendini en çok gösterecek, “Ben Show” Kim öne çıkacak? “Yapmayın; yaparım, konuşmayın: ben konuşurum, sormayın: ben sorarım”.

Aslında tüm olayın özü şu: “Kim kimin adamı” Odak noktası bu. “O benim şu senin tanıdığın, tanıdık yoksa olmaz. Sen boşver insan kaynaklarını, eskiden böyle birşey mi vardı, eğitimleri, işe alma süreçlerini de boşver. Oryantasyon ne, kim bulmuş da sen kaybedeceksin? Motivasyon mu, o da nerden çıktı, ne gerek var canım, eline yüzüne dursun yetmiyor mu verilenler, şükürsüz seni, Ha bir de şeffalık tutturmuşsun, komik olma canım, güldürme beni. Kim şeffaf olmuş ki? Şartları kim en baştan ortaya koymuş ki.. Ya boşversene zaman yönetimini, risk yönetimini, stresle başa çıkmayı, münazara edebilmeyi, boş işler bunlar, laf salatası. Bizim buralarda bunlar işlemez. Hey nerede yaşıyoruz? Türkiye burası uyan! Ahbap ve de çavuş olayı, duymadın mı daha? Yazılı kurallar mı, ha bir de detaylar, cık cık cık… Kuralları ben koyarım, tabi o kurallar bana sökmez. Sen beni örnek alma, kötü örnek, örnek değildir.”

Uzun lafın kısası şu, iş hayatı = herkesin sahip olduğu ajandası. Ve herşey o ajandaya göre biçimleniyor. bana uymayan benden yana çekilsin, kuralları koyarım, uymayana uğurlar ola. Tek önemli olan ben, ben yine ben ha bir de sahip olduğum parlak, rahat koltuğum!!!

Share
Bu yazı İş-Güç Hayatı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ahbap ve Çavuş için 1 cevap

  1. Tolga Acar der ki:

    Çalıştığım kamu kuruluşunda yazında söz ettiklerine fazlasıyla tanık oldum. Bir yerde çok sayıda insan çalışıyorsa dedikodu kaçınılmaz.
    Özel sektörde çok etkili olduğunu sanmıyorum ama kamudaki iş yaşamında siyaset çok önemli. Hangi görüşten olduğunuz, hangi partiyi desteklediğiniz hiyerarşik dizilişin neresinde bulunacağınızı belirliyor bile diyebilirim. Eğer yükselişizin kalıcı olmasını veya sürmesini istiyorsanız kim iktidardaysa ona yakın olmanız gerekiyor. Ahbap çavuş ilişkisi de çok önemli iş hayatında; önemli bir tanıdığınız varsa size “birçok konuda” yardımcı olabiliyor. Türkiyede kamu kurumlarının işleyişi ve çalışması aşağı yukarı böyle. Yakın gelecekte de düzelmez.
    Yıllardır çalıştığım halde başladığım yerden çok ilerde değilim. Yaşam felsefemden ödün vermedim ve ahbap çavuş ilişkim hiç olmadı. Müdür falan olamadım ama önemli değil bu. Sanırım önemli olan insanın kendine saygısını yitirmemesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir