AtaTürkiye

 

Bir süredir uzak kalmıştım blog dünyasından, arada böyle oluyor, kalemimi ve kendimi nadasa bırakmak gibi birşey bu.

Neden bugün ve neden bu yazı?

Her zamanki gibi mutad ütü faaliyetimi sabahın 6’sında ifa etmeye çabalarken radyoda çalan şark,ı tüm tüylerimi diken diken etti. Sabahın o erken saati olduğuna aldırmaksızın sesini olabildiğince açtım ve derin düşüncelere daldım.

Bir zamanlar çocuktum ve en sevdiğim günlerden biriydi 23 Nisan. Yağmur yağmaması için dua edişimi, her 23 Nisan’da sunacağımız gösterinin heyecanını ve o günün tatil oluşunu, geçit törenlerini büyük bir keyifle izleyecek olmanın mutluluğunu ve tek kanallı TRT ekranında yabancı ülke çocuklarının Halit Kıvanç’ın sesiyle gösterilerini izlemeyi çağrıştıyor bana 23 Nisan. Bir anne olarak ise sabahın kör vakti ütü yaparken değişenleri düşünüyorum, ülkemde değişenleri ve 23 Nisan’ın içimi acıtan o duygusal hatıraları iç sesim dile getiriyor ve bugün kalemle buluşturuyorum burada.

Bugün benim oğlumun da ve tüm çocukların da günü, onlara nasıl bir dünya ya da nasıl bir ülke bırakacağımıza dair derin endişeler taşıyorum. Bir şarkı geliveriyor aklıma “Bir dünya bırakın biz çocuklara” diye başlıyordu. Geçenlerde bizim butçuk mırıldandı bense hatırlayabildiğim ölçüde eşlik ettim. Nasıl bir dünya ve nasıl bir Türkiye bırakabileceğimizi şimdiden kestiremesem de en azından oğlum için bugün bişeyler yapmaya, onun bugünü hep güzel ve benim gibi mutlu anılarla hatırlaması ve unutmaması için birşeyler yapmaya karar verdim. Bugün onun günü ve ben o ne isterse onu yapacağım ve gece yatmadan önce ona bugünü ve önemini dilim döndüğünce masal tadında anlatacağım.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı başta çocuklara ve sonra herkese kutlu olsun.

Share
Bu yazı Ordan Burdan İçimden kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AtaTürkiye için 4 cevap

 1. Neversaynever der ki:

  Umarım ve dilerim ve uğruna elimden geleni yaparım ki nice seneler kutlanacaktır bu güzel günler Atatürk\’ü anarak…
  sevgimle size,ve çokça saygımla:)

 2. Tolga Acar der ki:

  Bayramlar

  23 Nisan ve 19 Mayıs, üniversite öncesi öğrencilik yıllarımın iki anlamlı ve önemli günü…
  Büyük coşkuyla kutlardık bu bayramları, heyecanla beklerdik ve hazırlanırdık. Eski bayramlardan söz edip nostaljik bir ileti yazmak istemiyorum. Toplumsal yapı çok hızlı değişiyor…
  Neyse Samsun\’a çıkmaya az kaldı.

 3. Antartika der ki:

  Aynı endişeyi hepimiz duyuyoruz, benim çocukluğumda da 23 Nisan\’lar çok güzel duygular uyandırırdı, tıpkı senin gibi havanın güzel olmasını dilerdim ama genellikle soğuk olurdu:(hatta uçuk pembe, kabarık etekli çok hoş bir elbisem vardı hiç unutmam rahmetli dayım hediye etmişti, bir kez bile 23 Nisan\’da onu giymek nasip olmadı (zaten çocuk olduğumdan boy uzuyor ertesi yıla olmuyor)AtaTürkiye adlı video sunumu güzeldi sonuna kadar izledim ama keşke İngilizce değil Türkçe olsaydı İngilizce alt yazı yapabilirlerdi…

 4. Ezgi der ki:

  Günler öncesinden yaptığım yorum yine gelmiyor.Ben senin yorumları okuyacak vaktin yok diye düşünmüştüm.Çünkü sayfana geldiğimde yorum göremiyordum.Eminim benim gibi bir çok blogcu vardı yazına yorum yapan.
  Bin defa da görünmese yine yazarım yorum.inatçıyım:)
  Geçtiğimiz bayram çok keyifliydi bizim için.İnan köylerde daha güzel kutlanıyor bayramlar.
  Atatürk kadar çocukları düşünen başka bir lider yok,olamayacak da…
  Sevgisini yaşatmak için elimden geleni yapıyorum…
  Ve senin gibi anneler olduktan sonra kuzucuklar bize daha bilinçli bir şekilde gelecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir