Çocukça / Hain Planlar

Çocuğumuzun kreşinde ve sınıfında sadece anneler ve bir baba. Tüm diğer çocukların anneleri, sadece bizim butçuğun babası. Ve tüm bu veliler çocuklarının kullandığı küçücük masanın etrafında oturmuş resim yapıyorlar, makasla birşeyleri kesip yapıştırıp hünerlerini sergiliyorlar. Daha öncesinde de sınıfta yoklama yapılıyor, tüm kocaman veliler yere bağdaş kurmuş, ismi okunan gidip çocuğunun resimli  kartını panoya iliştiriyor. Ve hava durumunu konuşuyor veliler aralarında. Öğretmenleri soruyor, herkes kendi çocuğu adına tahminlerini söylüyor. Bu arada çocuklar sınıfta yok, sadece kocaman veliler var. Ama öğretmen velilere de çocuk gibi davranıyor. Ve tüm veliler anneler nedense, her çocuğun annesi katılmış, tek bizim butçuğun babası orada, üstelik 1.86 boyu, yapılı vücudu ve üzerinde takım elbisesi ile o minicik sandalyede faaliyet yapıyor, sevgili eşim. .. İşte tabir yerinde ise karizmanın bittiği an…

Aktivitemiz Var!

“Çocuğumun Kreşinde Çocuk Oluyorum” idi aktivitenin adı. Az çok tahmin ettim duyurusu bana ulaştığında. Çünkü bir kez daha buna benzer bir aktivite yapılmıştı daha önce ve ben katılmıştım. Amaç, çocuklarımızın kreşte bir gün boyu neler yaptıklarını bizlere, velilere yaptırarak anlatmak. Aslında yöntem olarak bakıldığında yaratıcı ama pek bana göre değil. Küçücük sandalyelerde oturarak, masada elimizi bir kağıda çizerek ve bunu da boyayarak, hatta pullarla süsleyerek bir kuş resmi oluşturmak hiç bana göre değil. Öğrencilik yıllarımda resim ve iş-teknik derslerinden hep muzdarip olmuş benim için çok, çok fazla. Dolayısıyla bu kez hain bir plan yaptım ve eşime toplantım olduğunu ve oğlumun kreşindeki veli toplantısına katılamayacağımı ama birimizin mutlaka katılmasının gerektiğini söyledim. Tabi ki içeriğinden ve aktiviteden hiç söz etmedim.

Bu hain plandan sonra aynı günün akşamı….

Kreşin kapısından çıkan eşime rastladığımda, ilk söylediği: “İntikam soğuk yenen bir yemektir, intikamım çok acı olacak” .

Efendim, yoklamalar, faaliyetler derken velileri tempo eşliğinde dans ettirmişler. Dahası yılan dansları, kurbağa sesleri  ve diğer pek çok etkinlik, ki bunlar sadece benim öğretmenlerden öğrendiklerim. Malesef bizimkisi ser veriyor sır vermiyor. Ve tarihe geçti eşim, baba olarak bu tür bir aktiviteye ilk katılan kişi olması nedeni ile. Üstelik kameraya kaydedilmiş bu akiviteler ve fotoğraflanmış. Elime geçirebilseydim yayınlamaktan en ufacık bir tereddüt de duymazdım sanıyorum.

Sadece emin olduğum birşey var; bundan sonra bizim butçuğun kreş, ilkokul, lise dahil tüm veli toplantıları ve bilumum görüşmeleri ellerimden öper. Babamız tövbe dedi bir kere.  Eh ben de hakettim biraz doğrusu.

Share
Bu yazı Anneyim Bu Arada kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çocukça / Hain Planlar için 3 cevap

 1. Benduras der ki:

  Evet çok hain bir plan ve sanırım intikamı korkunç olacak.Bundan sonraki veli toplantılarını ister istemez üstlenmişsin sevgili arkadaşım.Bu ceza bile
  yeter gibi geliyor bana. Çok güldüm yaaa.Herzamanki akıcı uslubunuzla ne kadar güzel anlatmışsınız yine.
  Eee bizim yazıya hasretsenfonileri de yorum yapmış ve klişe sözler demiş belkide haklı ama neresinden baksanız bunları yapabilmek rahatlatır insanı diye düşünüyorum.Okuyan arkadaşlarımdan hayatın içinde bir anda ya şöyle yapmalıyım biryerde okumuştum diyebilmesi bile artı değil mi?
  Sevgilerimle..

 2. Şebnem der ki:

  Bir küçücük aslancık vaarmıışşş
  Oldukça ilginçççç bir veli toplantısı olmuş babacık için :)) okurken çoook güldüm çünkü babacığı öyle düşünemiyorum …
  ellerine sağlık, çok güzel anlatmışsın yine
  sevgiler

 3. Yemek Defterim der ki:

  Yazınızı okudum, çok güzel anlatmışsınız. Benim öğretmenlik yaptığım yıllarda veli toplantılarımıza hep anneler gelirdi. Gelen baba sayısı oldukça az olurdu. Bizde hep çocukla anneler ilgilenir mantığı vardır, daha doğrusu babalar işin kolayına kaçar bu türlü işleri annelere yüklerler. Aslında siz çok güzel bir uygulama yapmışsınız. Çocuk için de çok güzel bir davranış. Çocuklar hele ilkokuldayken hem annelerini hem de babalarını okulda görmek isterler. Anne ve babalarının okula gelmesi onlar için gurur verici bir olay olur. Sizin çocuğunuz henüz küçük belki bunu anlayamaz ama ilkokula başlayınca sizde bu durumları yaşarsınız. Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir