Dua Gibi

 

Bazı duyguları uzun uzun yazarsınız, anlatırsınız, hatta yazdıklarınız, anlattıklarınız  kafi gelmez içinizdeki o duygu yoğunluğunu dışa vurmaya… Ama bazen de öyle bir an gelir ki hiçbirşey anlatmaya gerek kalmaz. Sözler biter, gözler konuşur, “Daha fazlasına gerek yok” dersiniz içinizden.  Geçtiğimiz bayram tatilinde yaşadığım o kısacık an bana başka hiçbir söz bırakmadı, herşeyi anlatmaya yetti.

Bir çocuğun duası nasıl olur? Neler söyler içinden? Dua etmenin tam anlamını bilip bilmediğinden bile şüpheliyken, bu duanın kime iletildiğinden dahi haberi var mıdır acaba?

Çok küçükken “Amin ettim” derdi butçuğum; o minicik ellerini nereden gördüyse alnına götürürken.. Birşeyler mırıldanırdı içinden, ne olduğunu anlamaya dahi çalışmazdım O’nun özeli diye… Biraz daha büyüyünce daha sesli söylemeye başladı dileklerini.

Bayram tatilinde Samsun’daydık butçuğumla.  Uzun zamandır ziyaret edemediğim sevgili anneannemi ziyaret etmek istedim kabristanda. Bir anlamda butçuğumu da büyük anneannesi ile tanıştırmak… Anneannemin mezarı başında ailecek hepimiz sessizce dualarımızı okuduk, ellerimizi açıp. Hepimizi teker teker süzdü oğlum ve “Ben sizin bildiğiniz duaları bilmiyorum, ben de kendi bildiğimi okuyacağım” dedi. Ve büyük anneannesinin mezarının başına gidip İstiklal Marşı’nı okumaya başladı.

Tıpkı bir dua gibi, onun küçücük dünyasındaki kocaman kalbiyle fısıldadığı O’nun duası…

Share
Bu yazı Anneyim Bu Arada kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dua Gibi için 4 cevap

  1. şebnem der ki:

    canım benimmmm… ne güzel evlat yetiştiriyorsunuz sevgili Nihan ve Kaan.. .ne anlamlı bir dua etmiş butçuk, gözlerim doldu, boğazım düğümlendi…

  2. Bir tarih kitabına önsöz olacak kadar gerçek… bir vatanperverin duygularına tercüman olacak kadar içten ve bir dindara ders verecek kadar masum..

  3. özlem der ki:

    Çocukken ezberletilen marşın, anlamının derinliklerine vardıkça günümüzde ne kadar anlamlı olduğunu düşünmeden edemiyorum.Yeni neslin de anlaması dileklerimle…

  4. mehmet_osman der ki:

    Butçuğun anlamlı içten duasını ve özellikle Türkçe okumasını kutluyorum. Eskiden Türkçe okunan ezzan ve dualar gibi… üzülerek geldiğimiz sürece bakarsak ne ekersen onu biçersin misali. Dostlukla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir