Annenin Yaşı Sorunsalı

Bugün oturdum düşündüm ve de taşındım. İşin içinden çıkamadım, nedense bugünlük aklıma takılan soru şuydu: (aslında aklıma takılan, sevgili ülkemle ilgili milyonlarca soru var da, ben onları rafa kaldırmayı, yazarak ya da konuşarak canımı sıkmamayı deniyorum)

Anne olmanın en verimli yaşı kaçtır? Yooo, sevgili babalar bu noktada lütfen yazıyı terk etmeyin. Peki düzeltiyorum ebeveyn olmanın makul yaşı kaçtır? Eşimin annesi henüz 19 yaşında iken anne olmuş, üstelik eşime hamile iken üniversite sıralarında dirsek çürütüyormuş. Hep der, “Ben oğlumla beraber büyüdüm” Böylesi mi daha iyi sizce? Beraber büyümek mi? Büyürken pek çok şeyi beraber keşfetmek mi? Ya da olgunlaştıktan sonra aradaki az yaş farkından ötürü kuşak çatışmasını asgari ölçüde yaşamak mı? Kimisi de diyor ki belli bir yaşa kadar beklemeli. Doğru ya, insan aslında kendisini 30’lu yaşlardan sonra gerçek anlamıyla tanımaya başlıyor, yeteneklerinin, neleri yapıp yapamayacağının farkına daha iyi varıyor. Bir yandan büyümeye çalışırken diğer taraftan hamur gibi bir çocuğa şekil verebilmek çok kolay olmasa gerek. İyi de, bazı şeyler de daha genç iken göze alınabiliyor. Hep denir ya, yaşı çok geçirmeden askerlik yapılmalı, mantık aranmamalı, belli bir yaştan sonra bazı uygulamalar kaldırılamıyor diye. Bu da onun gibi, sürekli koşuşturmak, belki de bazı şeyleri bilmeden katlanmak daha kolay. 30’lu yaşlarda ise artık kendini tanıyan, bilen bir anne adayı her sorunun çözümünü internette arıyor, büyüklerin nasihatlarına kulak tıkıyor, “Okudum araştırdım en doğruyu ben biliyorum”a dönüşüyor durum. Bilmeden, büyürken çocuk yetiştirmek mi bir anne ya da baba için daha kolaydır, yoksa bilinçli, en azından hayatına belli bir yön vermiş ebeveynlerin mi çocuk yetiştirmesi mi daha kolay? Nedense hep ikinci şıkkın tercih edileceğini düşünsem de bazen bilmemek daha iyi diye düşünmekten de alamıyorum kendimi. Bizim butçuğun doktoru bir keresinde benim endişeli halimi görünce ve benim şu anda hatırlayamadığım bir konu ile ilgili günlerce internette süren araştırmalar yaptığımı anlayınca klasik örneği vermişti; Tıp’ta okurken her yeni doktor adayının, öğrendikleri her hastalıkta, belirtileri kendilerinde aramaları gibiydi bu. “Mümkünse okumayın araştırmayın” demişti, “Sadece benim söylediklerime kulak verin”. Haklıydı da…

Dedim ya bazen bilmemek bilmekten daha iyi olabiliyor. Bu da beni yaş ve annelik arasındaki ilişkiyi düşünmeye sevk ediyor, bugün olduğu gibi. Kimbilir kardeş isteyen oğlumun bu isteğini reddetmemi kendimce haklı çıkartacak sebepler arıyor kafamın içindeki tilkiler.

Share
Bu yazı Anneyim Bu Arada kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Annenin Yaşı Sorunsalı için 10 cevap

 1. Antartika der ki:

  Ben oğlundan yanayım:)gerçi son karar tabii ki senin, ama yeni bir bebek ne kadar hoş olur, valla tarikatçılar neredeyse beşer, onar doğuracaklar maksat sayıları çoğalsın, Atatürkçü, çağdaş kadınlar da tek çocukla yetiniyorlar, bu böyle olmaz onlar çoğalacaksa, bizler de çoğalmalıyız:)onlar 3 mü doğuruyor, biz 4 doğuralım başka çaresi yok:))))şaka bir yana bu şakada gerçek payı var ama tabii ukalalık etmeyeyim, son karar senin…
  sevgilerimle

 2. Doğanın dişiye verdiği bir görev doğurmak.. Her canlı için geçerli bu.. Bir anlamda üremek!! (bu cümlem hamam böceği gibi üreyenlere ithaftır!!)
  Ama ANNE OLMAK farklı.. Kaç yaşında olursa olsun anne olan, duygusal anlamda yücedir gözümde..Ancak, değindiğin çok yerinde bir gerçeğin bilinmesinde de fayda var.. Bilinçli anne olabilmek için, yani görev yapar gibi bir anlamda bir vazifeyi ifa eder gibi anne olmamak için bir kadının 28 yaşından sonra doğurması gerektiğine inanıyorum. Ve en ideal yaşın anneliğin sınır tanımayan hazzını tam anlamı ile yaşabilecek yaşın bir kadın için 33/36 yaş arası olduğunu biliyorum.. İlk çocuğunu 20 ikinci çocuğunu 34 yaşında dünyaya getiren ve aradaki muazzam farkı bilen bir anne olarak..

 3. MAZERET

  -Leylek Air, küresel kriz tamamen bitene ve işsizlik
  oranı % 5 in altına inene kadar tüm seferleri iptal etmiş.

 4. Akrepburcu58 der ki:

  Merhaba, annelik yaşını ben de hep düşünmüşümdür. Benim ilk çocuğum ben 30 yaşındayken dünyaya geldi. İkinci çocuğum 31,5 yaşımdayken oldu. Ben 2. çocuğum kızımı dünyaya getirdiğimde benimle aynı yaşta bir hanım torununu kucağına almıştı. Eğer o da torununu kendisi gibi 15 yaşında evlendirdiyse büyük ihtimalle büyük anneanne olmuştur. Şaka bir yana annelik yaşı bana göre insanın kendisini anneliğe hazır hissettiği yaştır. Ama şu da bir gerçek günümüz kadını artık geç anne oluyor. Benim çocuklarım okullarını bitirecek, işe girecek, düzenini kuracak, evlenecek ve bir çocuk sahibi olacak ta biz de torun göreceğiz. Geç anne olmanın böyle bir yönü de var işte. Bu arada çocuğunuza 2. bir kardeş getirin derim. Sevgilerimle.

 5. Tolga Acar der ki:

  Bence yaşın çok önemi yok. Bu daha çok fizyolojik, psikolojik, ekonomik koşulların çocuk sahibi için uygun olmasıyla ilgili. Bu bağlamda 18 yaş erken olmayabilir kimi zaman, 35 yaş da geç olmayabilir. Yaştan önemli gerekçeler var bu konuda karar vermek için.

 6. Hani demişsin ya o güzel cümlelerinden birinde; aşkınızın meyvesini alırsınız ve birbirinize bağlılığınız devam eder inşallah diye…inşallah nihansum inşallah…Henüz 8 aylık evliyiz ve zamanı gelince bir tane bebişle hayatımız daha bir şenlensin inşallah…
  o güzel cümlelerinin ardından öyle mutlu oldum ki şimdi buraya ne yazsam,ne desem yavan kalacak sanki…
  kocaman sevgiler

 7. Newbahar der ki:

  Zaman…
  O kadar hızla ilerliyor ki! Evlenip bir an önce çocuk yapmak gerek seviyorsan eğer. Hele hele içinde çocuk sevgisi öteden beri varsa.
  Anne baba olmak sonradan kazanılan bir yeti diye düşünüyorum ben. Bebek doğduktan sonra. Genç bir anneysen o müthiş annelik duygusu zaten Allah tarafından geliveriyor…
  Ben 20 yaşında anne oldum. Evet doğrudur çocuğumla beraber büyüdük ama hem biz ondan çok şey öğrendik, hem de o bizden…
  Arkadaş gibi 12 yılı devirdik çok şükür. Yaş 33 oldu kuşak farkı yaşamıyoruz 🙂
  İkincisine gelince…İşte onda düşünüyor insan. Ne zaman doğru zaman. Arada yaş farkı olsamı iyi yoksa abisiyle az bir yaş farkıyla durumu kurtarmalı mı.
  Yahut ikinci bir çocuk yük olur mu gözüyle bakıyor insan. Öte yandan kendin için değilde çocuğun kardeş hakkı olduğu için yapmayı düşünüyorsun. İlerde herşeyini paylaşacağı bir kardeşi olsun diye…
  Benimkiler arasında 6 yaş var. Şimdi onlar çatışma yaşıyor:) Ne büyük kardeşinin halinden anlıyor, ne küçük abisinin halinden. Şimdi kendime kızıyorum neden arada ki yaş farkını bu kadar çok tuttuk diye.
  Düşünsenize birde 30 una gelince çocuk yapmaya karar veriyorsun, olgunlaştın ya!
  Çocuk on yaşına geldiğinde sen 40, çocuk 20 yaşına geldiğinde sen 50…
  İşte arada ki uçurum…
  O yüzden hızla akıp geçen zamanda çocuk ertelenmemeli. İkinciside mümkünse hemen yapılmalıııııı….
  Sevgilerimle.

 8. Annen der ki:

  Canım kızım;
  Seninle biraz önce telefonda görüştüm.

  Bu görüşme beni aldı yirmialtılı yaşlarıma geri getirdi. Seni ilk kucağıma aldığım anı hatırladım. Zorlu bir sınavın yorgunluğu ve ardından gelen mutlu son… Kızım olduğu için ne çok sevinmiştim, ne çok istemiştim. bugün bile kalbim dopdolu oluyor. Abinle aranızda 18 ay vardı, herkes (Murat’a yazık oldu, onunla ilgilenemeyeceksin) demişti. Oysa yıllar geçtikçe arada çatışma olmadan büyüyen, birbirine bağlı iki kardeş oldunuz. Sizinle hep gurur duydum. sizi ve bana verdiğiniz o tatlı torunlarımı çok seviyorum.

  Kızım; annen olarak söyleyeceğim bir çift söze kulak vermeni istiyorum. Canım Kayra’mı (böcek gözlümü) yalnız bırakma.
  Kucak dolusu sevgilerimle sizleri öpüyorum.

 9. Aylin Toygun der ki:

  bazen vücut kimyamızdan ileri gelen bir şeyler oluyor biz kadınlara. hormonlar başka bir çalışıyor. anne olmak istiyorum diye bağırıyor. bu sese kulak verip vermemek bizim tercihimiz elbette.bir dönem bunu bende yaşadım nihan.oğlum 9 yaşlarındayken kardeş diye tutturdu. ozaman bende çok istememe rağmen koşullar uygun değildi. çok olsun istedim bir kardeşi. olmadı. şimdi hala geç değil diyenlere kulak tıkıyorum. yaş olmuş 38 . hem aradaki yaş farkı hemde artık belki bencillik gibi görünecek ama tekrar hayatıma yeni bir bebek karmaşasını sokarak kendi yaşamak istediklerimi yaşayamama korkusuda beni engelledi beni. belki şimdi anne olsam daha iyi bir anne olurum. kesinlikle ilk çocuk özellikle genç anne sahibilerse bunun dezavantajını yaşıyorlar. ben sadece oğluma olabildiğince iyi bir anne olmayı seçerek onu bu dünyada kardeşsiz bıraktım. kötümü ettim iyimi ettim. artık bunu daha sonra öğreneceğiz. kararın ne olursa olsun hayırlısı olsun canım..

 10. Antartika der ki:

  Annelik konusunda daha önce dediğim gibi en iyi kararı senin kendi yüreğin verecektir, sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir